Merkez Mah. Seyhan Cengiz Turhan Cad. No:1 Eskipazar / Karabük
trende

WordPress ile İnternet Sitesi Nasıl Hazırlanır?

WordPress ile İnternet Sitesi Nasıl Hazırlanır?

Dünyanın en çok kullanılan açık kaynak kodlu web site alt yapılarından olan WordPress, pek çok bireye kendi sitesini kurabilme imkanı veriyor. Yazılım konusunda geniş bir bilginiz olmasa dahi kendi web sitenizi kurabilir, WordPress alt yapısı sayesinde hazır eklentilerin de katkısıyla sitenizi tasarlayabilirsiniz.

Fiyatsız olarak hizmet veren WordPress, daima geliştirilen ve büyüyen bir alt yapı sunuyor. Bu sayede hem güvenlik konusunda hem de gereksinimlere tahlil konusunda hiçbir eksiklik hissedilmiyor. Makul bir düzeye kadar site tasarımı gereksiniminizi karşılayacak olan WordPress ile internet sitesi nasıl hazırlanır sorusunun karşılığını sizler için derledik. Hazırsanız başlayalım.

WordPress ile internet sitesi nasıl hazırlanır?

  • Adım #1: Bir WordPress planı seçin.
  • Adım #2: Alan isminizi ve barındırma sağlayıcınızı ayarlayın.
  • Adım #3: WordPress’i yükleyin.
  • Adım #4: Tema seçimi yapın.
  • Adım #5: Web siteniz için içerik üretin.
  • Adım #6: Web sitenizi özelleştirin.
  • Adım #7: Eklentiler yükleyin.
  • Adım #8: WordPress örneklerinden ilham alın.

Adım #1: Bir WordPress planı seçin

Günümüzün açık orta en tanınan CMS (içerik idare sistemi) sistemi olan WordPress, epey fonksiyonel ve kolay bir çalışma mantığına dayanıyor. Kullanım kolaylığı ve çok taraflılığı ile kişisel kullanıcıların ve işletme sahiplerinin çabucak hemen hepsine uygun bir web sitesi tahlili sağlıyor. Pekala, WordPress site konseyimi nasıl yapılır?

Öncelikle sitenizi oluşturmak için bir WordPress planı seçmelisiniz. Bu yazımızda fiyatsız olan planlardan bahsedeceğiz. WordPress.org sitesi fiyatsız olarak site kurmada size imkan sağlıyor. Tabi alan ismi, hosting hizmeti (barındırma sağlayıcısı) ve öteki eklenti seçeneklerini profesyonel olarak kendiniz düzenlemek istiyorsanız bunları satın almanız gerekecek. Yazının devamında hepsinden bahsedeceğiz.

Öncelikle burayı tıklayarak sunulan planlar ortasından seçim yapmanız gerekiyor. Bu planların çabucak hemen hepsi tıpkı maksada hizmet ediyor. En büyük farklar ise aylık fiyat, site özelleştirme üzere ayrıntıları kapsıyor. Yani temelde bir site açmak için en büyük paketi almanıza hiç gerek yok. Fiyatsız plan ile başlayabilirsiniz.

Adım #2: Alan isminizi ve barındırma sağlayıcınızı ayarlayın

Alan isminizi ayarlamak için (yani domain) bir alan ismi sağlayıcısına ulaşmanız gerekiyor. Bu hususta Google üzerinde arama yaparak domain fiyatlarına bakabilir ve bir domain edinebilirsiniz. Ya da kullanmak istediğiniz alan isminizi WordPress uzantısı ile fiyatsız olarak kullanabilirsiniz. Suram süreçlerini araştırdıkça bu tabirleri de çok rahat öğreneceğinizden hiç kuşkunuz olmasın.

Adım #3: WordPress’i yükleyin

WordPress resmi sitesi üzerinden süreçlerinizi yapmak epeyce kolay olacak. Türkçe bir kılavuz olduğu için süreci direkt yürütebileceksiniz. Lakin farklı bir halde alan ismi ve sunucu satın almak istiyorsanız, ülkemizde hizmet veren hosting firmalarına göz atabilirsiniz. Hosting firmasından sizin için projenize uyan bir hosting alabilir ve WordPress sitenizi o hosting üzerine kurabilirsiniz. Bu noktalarda hiç başınız karışmasın. Hosting şirketlerinin canlı takviye sınırlarına istediğiniz soruyu sorabilir ve süratli yardım alabilirsiniz.

Satın almış olduğunuz hosting paneline giriş yapmanız için mail adresinize gelen linki tıklayın ve yüksek ihtimalle C panel olarak gelen menüye tıklayın. Burada WordPress yazısını göreceksiniz (bulamazsanız direkt hosting şirketinize yazın, hiç panik yapmanıza gerek yok). Domaininizi (Alan adı) ve hosting hizmetinizi (Barındırma hizmeti) aldıktan sonra WordPress kurulumunu şahsen C Panel menüsü üzerinden yapabilirsiniz.

Bu etapta sitenin çatısı ve temeli tamam. Artık sitenin içiyle ilgilenme vakti. Burada da direkt size verilen site erişim paneline tıklayarak giriş bilgilerinizi girin ve WordPress idare paneline erişin. Bulamazsanız kayıt olurken girmiş olduğunuz mail adresinize göz atın. Tekrar göremezseniz hosting hizmeti aldığınız firmaya ulaşın, teknik dayanak alarak süratlice tahlile ulaşın. Artık bu işler çok daha seri ve kolay ilerliyor.

Adım #4: Tema seçimi yapın

WordPress web sitenizi istediğiniz halde dizayn edebilir ve biçimlendirebilirsiniz. Bu mevzuda çok sayıda tertip, biçimlendirme tarzı ve yazı tipi üzere seçeneklere ulaşabileceğinizi unutmayın. WordPress hayli fazla seçenek sunduğu için sınırsız bir özelleştirme hacmine sahip diyebiliriz.

Burayı tıklayarak birçok WordPress temasına ve şablonuna göz atabilirsiniz. Fiyatsız tema ve şablonlar içinize pek sinmediyse bu mevzuda profesyonel WordPress teması hizmeti veren sitelere, kuruluşlara göz atabilirsiniz.

WordPress birinci kuruluşta hayli sade bir tema uyguluyor. Bunu isterseniz kullanabilirsiniz. Bu temanın ziyaretçilerinizi etkileyebileceğini pek söyleyemeyiz. Doğal ki üslubunuza nazaran temayı revize edebilir, üzerinde oynama yapabilir ya da değişik bir tema heyetimi yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle görünüm, akabinde da temalar kısmını tıklamanız kâfi olacaktır.

Adım #5: Web siteniz için içerik üretin

Web siteniz için tahminen de en kıymetli şey içeriktir. Sitenize yazılar ve yeni sayfalar ekleyin. Daha sürecin başında olduğunuz için vakit içerisinde daha fazla bilgiye ve tecrübeye sahip olacaksınız. İstediğiniz vakit revize yapabilir ve istediğiniz sayfayı düzenleyebilirsiniz.

Bir gönderi yahut sayfanın web sitenizin ana sayfası (veya rastgele bir sayfası) olarak kullanılmasını isteyip istemediğinize karar vererek sürece başlayabilirsiniz. Web sitenize bir gönderi eklemek için yönetici panelinize girdikten sonra Gönderiler’i ve akabinde Yeni Ekle ‘yi tıklayın. Bu formda her seferinde yeni bir içerik ekleyebilirsiniz.

Adım #6: Web sitenizi özelleştirin

İşin burası biraz daha ince ayrıntılarla bezeli. Seçtiğiniz temadan fazla web sitenizi çok daha tesirli kılmak için özelleştirme yapmanız gerekiyor. Öncelikle yönetici denetim paneline erişerek ayarlar, genel ögesini seçin ve buraya sitenizin sloganını ve başlığını ekleyin. Önizleme yaparak nasıl göründüğünü rahatlıkla anlayacaksınız. Url, e-posta, saat dilimi ve daha pek çok temel site bilgilerini bu kısımdan değiştirebilirsiniz.

Adım #7: Eklentiler yükleyin

Eklentiler WordPress alt yapısının olmazsa olmazları ortasında yer alıyor. Sitenize fonksiyonellik katan, kullanıcı tecrübesini artıran bütün eklentiler artı bir paha sunmaktadır. Ortalama olarak 55.000 eklenti ortasından sitenizin gayesine uygun eklentileri araştırıp bulabilir ve kurulumunu yapabilirsiniz. Bu mevzuda WordPress web sitesinde olması gereken eklentileri inceleyebilir ve kategorinize nazaran en uyumlu eklentilerin kurulumunu yapabilirsiniz.

Bunun için panelinize gelin ve sol tarafta yer alan eklentiler kısmına erişin. Buradan yeni ekle butonuna tıklayın ve istediğiniz eklentiyi arayın. Akabinde seçtiğiniz eklentinin üzerine gelin ve artık kur seçeneğini tıklayın. Biraz bekledikten sonra da eklentiyi etkinleştir seçeneğine tıklayarak aktifleştirin.

Adım #8: WordPress örneklerinden ilham alın

Bu adımda da WordPress örneklerine göz atarak hangi temalardan nasıl sonuçların çıktığını, nasıl özelleştirmelerin yapıldığını görebilirsiniz. WordPress web siteleriniz için size ilham olacak dizaynları bu kısımdan görebilirsiniz.

Suram sürecini en yalın haliyle anlatmaya çalıştık. Bu adımları uygulayarak en azından WordPress sitesinin kuruluş mantığını çözebilir ve kendi sitenizi de rahatlıkla kurmaya başlayabilirsiniz. Sizin bu mevzuda ekstra teklifleriniz var ise yorumlarda yazabilir, fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Arayın
WhatsApp
Teklif Alın