Merkez Mah. Seyhan Cengiz Turhan Cad. No:1 Eskipazar / Karabük
trende

Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternet sitesi kurmanın birkaç temel adımı vardır. Alan ismi alırsınız, site içeriğini paylaşacak bir sunucuya yüklersiniz ve gerekli dizaynları yaparsınız. Sunucu adımı son derece değerlidir zira internet sitesi üzerinden ziyaretçilerinizin göreceği dataların bir yerde saklanması ve her an yayınlanabilir durumda olması gerekir. İşte tam da bu noktada fiyatlı ve fiyatsız formda alabileceğiniz hosting hizmeti devreye giriyor.

Hosting, internet sitesi sahiplerine bir sunucu verir. Site sahibi içeriğini bu sunucuya yükler ve bu sayede internet sitesini ziyaret eden kullanıcıların her vakit bu içeriğe ulaşabildiğinden emin olur. Elbette, ödediğiniz fiyata nazaran hosting sağlayıcınız size çok daha farklı hizmetler de sunabilir. Gelin hosting nedir biraz daha yakından bakalım ve bu hizmeti alırken dikkat etmeniz gerekenleri görelim.

Hosting nedir?

 

Barındırma hizmeti olarak lisanımıza çevrilen hosting; bir internet sitesindeki içeriklerin sitenin ziyaretçileri tarafından erişilebilir bir bilgisayarda yani sunucuda tutulmasıdır. Yani bir internet sitesini açtığınız vakit gördüğünüz her şey, 7 / 24 açık ve internete bağlı bir bilgisayardan gelerek karşınıza çıkar.

Şöyle düşünelim; elinizde birtakım görseller, yazılar ve görüntüler var. Bunları USB belleğinizde saklıyorsunuz ve erişmek istediğiniz vakit bu belleği bilgisayarınıza bağlıyorsunuz. Hosting hizmetinde durum şöyle; site sahibi içeriklerini sunucuya yüklüyor, ziyaretçi siteyi açtığı vakit tıpkı bilgisayara bellek bağlamış üzere sunucudaki içeriğe ulaşıyor. Yani sunucu, internet üzerinden ulaşılabilir bir depolama alanı sağlıyor.

Hayal bile edemeyeceğimiz kadar büyük bilgiye sahip olan internet sitelerinin kendilerine ilişkin sunucuları vardır. Lakin daha küçük internet siteleri ya da bloglar için bu cins bir sunucu satın almak pek de mantıklı olmadığı için hosting hizmetleri vardır. Hosting sağlayıcı, fiyatlı ve fiyatsız paketler üzerinden internet sitesi sahiplerine gerekli bu alanı sağlar.

Hosting ne işe fayda?

Hosting hizmetini bugün artık aşina olduğumuz bulut depolama hizmetlerine benzetmek mümkün. Örneğin 10 GB alan sunan bir hosting hizmeti satın aldınız ve benimsitem.com ile yayına başladınız. benimsitem.com adresine giren tüm ziyaretçileriniz sizin bu 10 GB’lık alana yüklediğiniz içerikleri görürler.

Hosting sırf depolama alanı sunmaz. Değişik hosting paketleri internet siteniz üzerinden e-posta adresi alınmasını sağlar, trafik akışınızı düzenler, tasarım yardımı verir, SEO dayanağı sunar. Elbette, tüm bunlar hangi hosting sağlayıcıyla çalıştığınıza ve ödediğiniz hizmet bedeline nazaran değişiklik gösterecektir.

Hosting tipleri nelerdir?

 • Paylaşımlı hosting
 • VPS sanal sunucu
 • WordPress hosting
 • Kiralık sunucu

Paylaşımlı hosting

Hosting hizmet sağlayıcısının tek bir sunucu üzerinden birden çok internet sitesine hosting hizmeti verdiği tiptir. Sağlayıcının sunucu kapasitesine nazaran hosting hizmeti alan internet siteleri makul bir bant genişliğiyle ve muhakkak ziyaretçi sayısıyla sınırlandırılırlar.

VPS sanal sunucu

Özel sanal sunucu ya da VPS sanal sunucu olarak isimlendirilen hosting hizmetinde tekrar tek bir sunucu vardır lakin paylaşımlıdan farklı olarak bu sunucu sanal makinelere bölünmüştür. Yani hosting hizmeti alan birden çok internet sitesi olsa da her birinin kendine özel ve denetim sahibi olduğu bir alanı vardır.

WordPress hosting

WordPress sadece bir blog oluşturma platformu değil, birebir vakit bir hosting hizmet sağlayıcısıdır. Bugün dünyanın en çok kullanılan içerik idare sistemi olan WordPress, güncelleme ve güvenlik odaklı olduğu için bilhassa yeni başlayanlara önerilen bir sağlayıcıdır.

Kiralık sunucu

Dedike sunucu olarak da isimlendirilen kiralık sunucu hosting hizmetinde, internet sitesine özel bir sunucu kiralanır. Yani sunucu yeniden başkasınınır lakin tüm kullanım hakları hizmet alan internet sitesine aittir. Ziyaretçi trafiği ve indirme akışı ağır olan internet siteleri tarafından sıkça kullanılan bir hosting hizmetidir.

Hosting sağlayıcıdan alabileceğiniz öteki hizmetler:

 • Hosting hizmet sağlayıcınızdan alan ismi alabilirsiniz.
 • Alan isminize bağlı e-posta verme hizmeti alabilirsiniz.
 • SSL sertifikası alabilirsiniz.
 • SEO takviyesi alabilirsiniz.
 • Güvenlik hizmeti alabilirsiniz.
 • İçerik Teslim Ağı hizmeti alabilirsiniz.

Tüm bu hizmetler, hosting hizmet sağlayıcınıza ve ödediğiniz fiyata nazaran değişiklik gösterebilir. Kıymetli olan kendi gereksinimlerini belirlemeniz ve buna en uygun sağlayıcıyla en karlı muahedeyi yapmanızdır.

Hosting hizmeti alırken dikkat etmeniz gerekenler:

 • İçerikleriniz için kâfi alan olduğundan emin olun.
 • E-posta hizmetinin gereksinimlerinizi karşıladığından emin olun.
 • Denetim panelinin kullanışlı olduğundan emin olun.
 • Aylık trafik hududunun ziyaretçilerinizi engellemeyeceğinden emin olun.
 • Bilgi tabanı sonuna dikkat edin
 • Sağlayıcınızın erişilebilirlik garantisi sunduğundan emin olun.
 • Teknik takviyenin ulaşılabilir olduğundan emin olun.
 • Piyasa fiyatının altında hizmet sunan sağlayıcılara kanmayın.

Birinci muahede sırasında dikkat etmediğiniz bu durumlar ileride sorun yaratabilir. Alan isminizi taşımak istediğinizde ya da aylık trafik sonu aşıldığında ekstra fiyat ödemek zorunda kalabilirsiniz. Daha da berbatı kâfi teknik takviye yoksa tüm emeğiniz çöp olabilir.

Kendi siteniz ile internette var olmak için kesinlikle sahip olmanız gereken hosting nedir, ne işe fayda üzere merak edilen soruları yanıtladık ve dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettik. Şayet varsa almış olduğunuz hosting hizmeti hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Arayın
WhatsApp
Teklif Alın